Archiwum wydarzeń

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”

13 czerwca br. odbyły się bezpłatne warsztaty „Dress code – rola i znaczenie ubioru w życiu prywatnym i zawodowym”

Program warsztatów obejmował następujące zagadnienia:
– Dress code – definicja
– Zasady dress code’u i jego podział
-„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, czyli jak dobrać strój do okoliczności
– Rodzaje i obowiązujące zasady biznesowego dress code’u
– Podstawowe błędy w stylizacji biznesowej

Dress code to zbiór reguł dotyczących zasad doboru garderoby do okoliczności w określonym miejscu i czasie. Dress code jest elementem szerszego pojęcia, które nazywamy etykietą czyli ustalonymi zasadami (normami) zachowania zarówno w sytuacjach towarzyskich jak i zawodowych.

Niezależnie od pewnych indywidualnych zasad konkretnych firm i poziomu sformalizowania, są pewne reguły stroju biurowego, których przestrzegać powinni wszyscy, niezależnie od płci.

1. Stonowane kolory – najbardziej standardowymi kolorami w etykiecie biurowej są: czerń, biel, granat, szarość oraz wszystkie „kolory ziemi”. Tego typu kolory budują prestiż i kojarzą się z powagą i profesjonalizmem.
2. Umiarkowanie w doborze biżuterii – nie należy „obwieszać się” złotem, warto stosować tutaj cenną regułę, że kobieta może jednocześnie mieć na sobie 2 elementy biżuterii (np. pierścionek i bransoletkę)
3. Minimalizm i prostota – zarówno w ilości kolorów (najlepiej w ubiorze nie łączyć większej ilości kolorów niż 3) jak i stylu. Wizerunek służbowy musi budować autorytet dlatego musi być zadbanym i eleganckim.

Odpowiedni ubiór w pracy zwiększa wiarygodność i buduje pozytywny wizerunek. Świadczy również o szacunku wobec szefa, współpracowników oraz klientów. Należy pamiętać, że w sytuacjach służbowych strój nie ma podkreślać naszej osobowości prywatnej, a nasze stanowisko i relację w pracy. Idea dress code’u powstała w celu ograniczenia rewii mody i jest zintegrowanym elementem całościowego wizerunku firmy.