Najlepsze praktyki w poszukiwaniu pracy. Sprawdź, jak szukać pracy !

Prawie każdy z nas, prędzej czy później, staje przed wyzwaniem znalezienia pracy. Nie ukrywam, że często nie należy to do najłatwiejszych zadań. Co zatem zrobić, aby sprawnie znaleźć zatrudnienie, na dodatek takie, które spełnia Twoje oczekiwania? Recepta jest prosta !

Wkraczając na rynek pracy, Twoje wyobrażenie o pracy, która w zasadzie “leży na ulicy” może ulec lekkiemu zniekształceniu. Owszem, posiadanie wykształcenia wyższego to na pewno jeden z Twoich walorów, ale…nie koniecznie przepustka do znalezienia pracy.
Jak zatem poradzić sobie na rynku pracy ?
Mam nadzieję, że kilka poniższych wskazówek ułatwi Ci znalezienie wymarzonej pracy.

Poszukiwania pracy w wersji online i offline
Poszukując odpowiedniej pracy, nie warto ograniczać się do jednego portalu pracy, czy wyszukiwarki. Postaraj się skrupulatnie przewertować, dopasowane do Twoich preferencji, oferty pracy, aby potem nie żałować, że godna uwagi propozycja przemknęła Ci koło nosa.
Jest to również świetna okazja, aby zaznajomić się z sytuacją w danej branży na lokalnym rynku pracy. Chociażby po to, by porównać zarobki na tym samym stanowisku w różnych firmach.
Jeśli nie satysfakcjonują Cię dotychczasowe wyniki Twoich poszukiwań, to koniecznie wybierz się na targi pracy. Sprawdź, gdzie w najbliższym czasie i w Twojej okolicy takowe się odbędą.

Skorzystaj z możliwości, jakie niosą takie inicjatywy. Przede wszystkim to dobry czas na:
● spokojne przejrzenie aktualnych ofert pracy,
● rozmowę z przedstawicielami pracodawców o warunkach pracy i pojawiających się wątpliwościach,
● skonsultowanie swojej ścieżki zawodowej i dokumentów aplikacyjnych z doradcami zawodowymi.

Zestawienie doświadczenia z wymaganiami pracodawców
Krótki “rachunek sumienia” jest jak najbardziej wskazany. Przede wszystkim zestaw swoje faktyczne umiejętności z tym, czego oczekują pracodawcy.
Jak to zrobić ?
Odpowiedź jest prosta, ponieważ już w większości ofert pracy są wymienione wymagania pracodawcy. Jeśli je spełniasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować na to konkretne stanowisko.
Przed wysłaniem swojego CV zastanów się, czy miejsce do którego aplikujesz oraz to konkretne stanowisko jest tym czego szukasz. Nie marnuj czasu na oferty pracy, które tak naprawdę Cię nie interesują.

Zweryfikuj pracodawcę oraz… siebie
W zasadzie zanim zaczniesz poszukiwać pracy, powinieneś przejrzeć swoje profile w serwisach społecznościowych. Jeżeli nie chcesz, aby ktoś przeglądał twoje post na Facebook’u czy zdjęcia na Instagramie, zajrzyj w ustawienia prywatności.
Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie na krótką metę. Najlepiej pousuwaj wszelkie kompromitujące zdjęcia i wpisy, aby nie najeść się wstydu.
Tak samo jak pracodawca sprawdza kandydata, tak samo Ty powinieneś zweryfikować miejsce, do którego aplikujesz. Wiarygodność pracodawcy możesz sprawdzić w KRS, zaś opinie o nim w serwisach zawodowych.
Nie zaniedbuj swoich profili zawodowych w serwisach typu LinkedIn czy GoldenLine – tutaj również możesz znaleźć pracę dla siebie. A czasami nawet praca pierwsza się do Ciebie odezwie 🙂

CV skrojone na miarę
Załóżmy, że przeglądając oferty pracy znalazłeś kilka interesujących Cię pozycji. No właśnie, kilka ! Pamiętaj, że nie ma sensu wysyłać hurtowej ilości Curriculum vitae. Dlaczego?

  1. Przede wszystkim, nie jesteś w stanie przygotować kilkudziesięciu CV, które będą dostosowane do konkretnych ofert pracy.
  2. Po drugie, wymaga to dużo energii i pracy, dlatego lepiej skupić się na kilku z nich, ale po prostu zrobić to lepiej.
  3. Po trzecie, pogubisz się w tym gdzie wysyłałeś swoją aplikację. A uwierz, nie ma nic gorszego niż nie orientować się, z jakiej firmy dzwoni do nas rekruter.
  4. Kończąc, pracodawca dobrze zdaje sobie sprawę, czy nadesłane CV jest Twoim uniwersalnym CV, które wysłałeś do jeszcze kilkunastu firm. Niestety, ale może mieć obawy, że nie traktujesz jego oferty pracy poważnie. Pojawią się również wątpliwości, czy przypadkiem nie jesteś już w trakcie kilku procesów rekrutacyjnych.

Skuteczne CV to podstawa
Tak, to fakt ! CV jest Twoją wizytówką.
Aby zrobiło wrażenie na pracodawcy, musi posiadać wszystkie niezbędne elementy, być w miarę możliwości zwięzłe i czytelne. Pamiętaj, że musi mieć również to „coś”, co wyróżni je spośród innych dokumentów aplikacyjnych.
Możesz zdecydować się na:
● ciekawe graficzne CV,
● podkreślenie swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego, które jest Twoją mocną stroną,
● albo po prostu postaw na konkretny opis kandydata w nagłówku CV, który przypadnie do gustu rekruterowi.

Wielu kandydatów, których miałam okazję rekrutować, przekonała mnie do siebie właśnie swoim podsumowaniem, w którym umieścili swój cel zawodowy w tej konkretnej firmie !

Nie popełnij błędu na finiszu
Przed wysłaniem swojego CV, nie zapomnij o kilku rzeczach, które mogą Cię już na starcie zdyskwalifikować:
● Przede wszystkim nie zapomnij o dodaniu swoich danych kontaktowych i klauzuli o ochronie danych osobowych;
● sprawdź, czy nie popełniłeś błędów gramatycznych i ortograficznych;
● zapisz plik, który zamierzasz wysłać, w formacie PDF i nazwij go swoim imieniem i nazwiskiem;
● doczytaj, czy pracodawca wymaga przesłania CV w wersji elektronicznej czy papierowej oraz czy oczekuje listu motywacyjnego;
● przesyłając CV na maila skorzystaj ze swojej profesjonalnego adresu.

Jeśli uważasz, że zrobiłeś wszystko co w Twojej mocy, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wysłać swoje CV!
Następny krok to telefon od pracodawcy z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Nie czekaj i już dzisiaj zacznij do niej przygotowania. Powodzenia!

Martyna Jasielska – Employear.com
Specjalistka do spraw HR. W human resources niezmiennie od 2010 roku. Specjalizuje się w pozyskiwaniu kandydatów z sektora IT dla największych firm w branży technologicznej. W employear.com odpowiada za publikacje wpierające osoby poszukujące pracy.