Doskonalenie się i rozwijanie kompetencji zwiększa atrakcyjność kandydata na rynku pracy. Pracodawca ma obowiązek ułatwić pracownikom zdobywanie nowych kwalifikacji, co jednak nie oznacza opłacania form kształcenia. Sprawdź, w jaki sposób przekonać kierownika do dofinansowania studiów.
Porada 1: Wyraź chęć podnoszenia kwalifikacji
Nie każdy pracownik chce się szkolić lub pójść na dodatkowe studia. Niektórzy lubią swoją codzienną rutynę i nie są otwarci na zmiany. Z tego względu powinieneś wprost powiedzieć pracodawcy, że interesuje Cię dalszy rozwój i poszerzanie kompetencji, które wpłyną na jakość Twojej pracy. Kierownik z pewnością będzie pod wrażeniem Twojej postawy i być może zastanowi się nad ciekawym kursem.
Porada 2: Wybierz odpowiedni moment na rozmowę z szefem
Jeśli zależy Ci na dofinansowaniu studiów, postaraj się wybrać dobry moment na rozmowę z przełożonym. Upewnij się, że przedsiębiorstwo nie ma aktualnie kłopotów finansowych, a szef nie realizuje właśnie dużego projektu, który dodatkowo podnosi poziom stresu.
Porada 3: Zdecyduj się na szkolenie lub studia związane z Twoją pracą
Zanim poinformujesz kierownika o swoich planach i pomysłach, zastanów się, jakie nowe umiejętności będą kluczowe w Twojej karierze. Zdecyduj się na kierunek studiów, który jest powiązany z Twoim obecnym stanowiskiem. Wówczas zdobyte kompetencje będą korzyścią nie tylko dla Ciebie, ale również dla firmy.
Porada 4: Przygotuj argumenty
Kiedy chcesz wynegocjować wyższą pensję, przygotowujesz stosowne argumenty. Tak samo jest w przypadku uzyskania dofinansowania na studia – musisz w odpowiedni sposób uzasadnić swoją decyzję. Wymień wyłącznie biznesowe powody, które udowodnią, że wsparcie pracownika w dokształcaniu będzie dla pracodawcy inwestycją. Pamiętaj, że uzyskanie nowych kompetencji może przełożyć się na większe zyski – jest to przykład silnego argumentu, po który warto sięgnąć.
Przeczytaj również: http://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga