Profesjonalne CV

Profesjonalne CV to furtka do kariery…Ten krótki życiorys decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Na opracowanie dobrego CV warto poświęcić czas, bo to ono zapewnia pierwszy kontakt z pracodawcą. Jest swego rodzaju przepustką do kariery, pierwszym krokiem, który pozwala na późniejszą prezentację. Każdy życiorys powinien zawierać niezbędne elementy, które po odpowiedniej personalizacji opowie historię naszej edukacji i kariery. Nie watro jednak przesadzać ! Ważne, żeby w CV znalazły się obszary istotne i wartościowe z perspektywy pracodawcy.

Profesjonalne CV to takie, które zawiera:

Dane osobowe i kontakt
Najlepiej jeżeli znajdują się na górze dokumentu, z odpowiednim oddzieleniem od pozostałych części. Podstawowe parametry umożliwiających naszą identyfikację to:
imię i nazwisko, data urodzenia/wiek, adres zamieszkania, telefon, e-mail, profil społecznościowy.

Klika słów objaśnienia:
– wiek należy podawać, jeżeli obawiamy się że nie dostaniemy pracy, bo jesteśmy za młodzi/za starzy – taka firma nie jest dla nas. Za kandydatem mają przemawiać jego umiejętności, a nie pesel;
– podając adres, pamiętajmy, że w momencie aplikacji pracodawcę interesuje to, gdzie przebywamy w danym momencie (adres zamieszkania czy tzw. adres do korespondencji);
– telefon i adres e-mail przepisujmy z wyjątkową starannością. Nie warto żeby literówka zamknęła nam drzwi do kariery. Adres email najlepiej jeśli składa się z imienia i nazwiska, wygląda wtedy profesjonalnie;
– coraz częściej pracownicy chwalą się swoimi profilami na portalach biznesowych. Ma to sens, jeżeli jesteśmy ich aktywnymi uczestnikami, a odwiedzenie strony faktycznie dostarcza dodatkowych informacji o kandydacie.

Zdjęcie w CV
Wiadomo, że pierwszym, co dostrzeże baczne oko rekrutera, będzie nasze zdjęcie, a nasza aplikacja musi wyglądać profesjonalnie. Pamiętajmy, że nie dołączamy fotografii z wakacji czy pikniku, które mają charakter prywatny , bo to na pierwszym miejscu dyskwalifikuje kandydata starającego się o poważne stanowisko. Ujęcie portretowe wypada najlepiej.

Doświadczenie zawodowe i umiejętności
CV jako zawodowa wizytówka powinno rozwijać się wraz z karierą. Doświadczenie zawodowe najlepiej punktować chronologicznie, zaczynając od najświeższego. Najważniejsze jest obejmowane stanowisko, najlepiej je pogrubić. Oczywiście musi znaleźć się firma w jakiej pracowaliśmy, ale ponadto dobrze jest opisać obowiązki jakie wypełnialiśmy.
Osoby podejmujące pierwszą pracę mogą wymienić odbyte praktyki studenckie, staże, prace dorywcze, prace wakacyjne w kraju i za granicą, wolontariat, aktywność społeczną np. w Samorządzie Studenckim.
Jeżeli wspominamy o posiadanych umiejętnościach, nie wymyślajmy, nie naciągajmy rzeczywistości. Tę rubrykę naszego życiorysu warto modyfikować w zależności od stanowiska, na które aplikujemy. Nie zapominajmy o umiejętnościach miękkich, tj. komunikatywności, umiejętności pracy w zespole czy kreatywności. Są równie ważne jak twarde kompetencje, czyli np. znajomość konkretnych programów komputerowych. W tym miejscu umieszczamy również informacje odnośnie prawa jazdy.

Wykształcenie
W części poświęconej wykształceniu należy zastosować układ achroniologiczny, tzn. informacje najbardziej aktualne umieścić na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek i specjalizację. Jeżeli nie chodziliśmy do liceum o profilu, który miałby znaczenie dla pracodawcy, możemy ominąć ten etap edukacji.

Języki
Znajomość języków obcych – informacje na ten temat muszą być możliwie szczegółowe. Najlepiej podać stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Warto pochwalić się również posiadanymi certyfikatami. Nie warto natomiast podawać nieprawdziwych informacji, bo może czekać nas niemiłe zaskoczenie. Jeśli znajomość języka obcego jest potrzebna na danym stanowisku, pracodawca na pewno to sprawdzi.

Informacje dodatkowe
To miejsce może się pojawić, ale nie musi. Jeżeli chcemy zaprezentować swoje zainteresowania lub hobby, możemy to zrobić, jeżeli ma ono jakikolwiek związek z pracą. Jeżeli w informacjach dodatkowych planujemy napisać: czytanie książek, podróże, muzyka… lepiej darować sobie taką linijkę, a dodatkową rubrykę można przeznaczyć na kursy i szkolenia. Pamiętajmy jednak o modyfikacji potrzebnych informacji w zależności od firmy. Nie zawsze istotny jest kurs pierwszej pomocy.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
W stopce CV zawsze trzeba umieścić klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.). Pracodawca może wymagać nieco innej klauzuli, ale wtedy na pewno zaznaczy to w ogłoszeniu.

Pamiętajmy:
Wygląd ma znaczenie – estetyczne CV przyciągnie rekruterów. Całość powinna się zmieścić na jednej stronie A4. Minimalizm świetnie sprawdza się w dokumentach i pokaże nas z profesjonalnej strony. Natomiast błędy ortograficzne mogą nas skreślić w oczach rekrutera, musimy zatem dbać o poprawność gramatyczną, stylistyczną i ortograficzną. Jeżeli nie jesteśmy pewni, sprawdzajmy i prośmy o pomoc. Wszystkie uwagi są cenne.