List motywacyjny

List motywacyjny jest szansą na zaciekawienie pracodawcy naszą osobą, kwalifikacjami oraz profesjonalizmem. Musi dostarczyć potencjalnemu pracodawcy argumentów, żeby to nas zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną.
W treści listu warto wyjaśnić, dlaczego aplikujemy na dane stanowisko, dlaczego chcemy pracować właśnie u tego konkretnego pracodawcy, w tej konkretnej branży.
List motywacyjny powinien być zwięzły i przejrzysty – napisany czcionką, którą się dobrze czyta. Powinien zawierać odstępy pomiędzy poruszanymi tematami (akapitami) i nie przekraczać długości jednej strony formatu A4.

List motywacyjny ma dość ściśle określony wygląd. W części nagłówkowej zawiera:

  • imię i nazwisko kandydata oraz jego nr telefonu i adres e-mail (u góry, z lewej strony)
  • miejscowość i data (u góry, z prawej strony)
  • imię, nazwisko, funkcja i dział, w którym pracuje osoba, do której wysyłasz swoje dokumenty aplikacyjne (poniżej miejscowości i daty, z prawej strony). Jeśli nie wiemy, jak nazywa się ta osoba, podajemy dział, w którym pracuje; jeśli i tego nie wiemy, wpisujemy w tym miejscu tylko nazwę firmy

Rozpocznij zwrotem grzecznościowym:
np. Szanowni Państwo, Szanowna Pani, Szanowny Panie

1. Wyjaśnij skąd wiesz o naborze i na jakie stanowisko aplikujesz, skąd dowiedziałeś się o ofercie, nie zapomnij o numerze referencyjnym ogłoszenia, niektóre firmy zatrudniają naraz wielu ludzi i numer pomaga im posegregować aplikacje.
2. Następnie przekonaj pracodawcę, że jesteś tą osobą, której poszukuje na dane stanowisko. Potwierdzaj, że masz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. W skrócie wymień swoje zalety, które są zbieżne ze stanowiskiem, o które się starasz.
3. Napisz o zdobytych doświadczeniach i sukcesach jakie zdobyłeś, a które pozwolą skutecznie realizować zadania w nowej firmie
4. Podkreśl powody dla których chcesz pracować dla tej firmy
5. Przekonaj pracodawcę, że on będzie miał z zatrudnienia Ciebie co najmniej tyle samo korzyści, co Ty z podjęcia pracy u niego. Układ musi się opłacać obu stronom.
6. Na zakończenie listu możesz napisać, że z przyjemnością zaprezentujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej („Z przyjemnością wezmę udział w rozmowie kwalifikacyjnej w dogodnym dla Państwa terminie i dziękuję za poświęcenie czasu na zapoznanie się z moją aplikacją”).
Nie należy zapomnieć o podpisie, wystarczy standardowa formułka „ Z poważaniem” oraz imię i nazwisko.